Lamaze Kurzy v ČR

Bamboola Baby Lamaze kurzy CZ klidny porod bez strachu

Vítejte na české odnoži internetových stránek Bamboola Baby a zároveň vám gratuluji k miminku!

Jmenuji se Veronika Bamfield, v současné době žiji s manželem a dvěma syny ve Spojených Státech, kde nabízím služby pro rostoucí rodiny v oblasti New York City, jež se zajímají o klidný, přirozený, sebevědomý porod bez strachu. Věnuji se individuální prenatální péči a podpoře při porodu jakožto dula, pořádám skupinové a soukromé předporodní kurzy Lamaze, rovněž organizuji support groups pro podporu kojení, a dále se zabývám eco-designem dětských prostorů. Jsem vášnivým zastáncem přirozeného porodu, midwife-led péče, kojení, nošení dětí, kontaktního rodičovství, a ekologického životního stylu.

{profesní certifikace}

CD(DONA)DONA Certified Birth Doula = porodní dula certifikovaná společností DONA International, což je nejstarší, největší a nejrespektovanější asociace dul na světě.

LCCELamaze Certified Childbirth Educator = lektorka předporodních kurzů certifikovaná společností LAMAZE International, což je celosvětově respektovaný a zároveň jediný program pro lektorky předporodních kurzů uznávaný společností NCCA (Národní komise pro certifikující agentury).

{proč ČR?}

Oba syny jsem porodila v Americe, kde porodnictví funguje o trochu jinak. Oba chlapečci přišli na svět naprosto přirozeně, klidně, bez zbytečného hluku a ostrých světel, bez syntetických látek, bez tlumičů bolesti, bez strašidelného lůžka – jeden se narodil v porodnici a jeden doma v naší ložnici. Oba zážitky byly naprosto nepopsatelné, nádherné a plné lásky. Nápad pořádat české předporodní kuzry se zrodil před pár lety, po prvním porodu, kdy jsem se zděšením poslouchala porodní příběhy z domoviny. Bylo mi líto, čemu všemu musí české matky a jejich děti čelit – arogantní gynekologové, povýšené jednání bez respektu, ženy bez informací, bez možnosti volby, nešetrné zacházení… Po detailnějším zkoumání situace českého porodnictví jsem se rozhodla angažovat se aktivně v boji o její reformu. Momentální nedostatek kvalitních předporodních kurzů vedených certifikovanými profesionály mě ujistil v mém rozhodnutí. Většina předporodních kurzů v České republice je kvalitou i obsahem naprosto nedostačující, navíc často jsou tyto kurzy vedené osobami bez jakékoli profesní certifikace v oblasti vzdělávání nastávajíchích rodičů. Ženy na celém světě, nejenom na západě, mají právo prožít těhotenství a porod dle svých představ a zaslouží si pravdivé a nestranné informace. Všechny ženy mají právo na kvalitní a moderní péči a porod. Moderní porodnictví však nespoléhá na přístroje, léky a nařízení gynekologa. Moderní porodnictví se obrací k prastarým zákonům přírody a věří v sílu a schopnost ženy porodit své vlastní dítě, respektuje volbu každé ženy a je postavené na objektivních informacích dostupných všem. Je na čase, aby se české porodnictví probralo z post-komunistického oparu; je na čase, aby se ženy aktivně podílely na průběhu svého porodu, aby začaly důvéřovat svému tělu a objevily svoji sílu.

{proč Lamaze?}

Misí Lamaze je propagace, podpora a ochrana přirozeného, bezpečného a zdravého porodu. Cílem Lamaze kurzů je žena, která si je vědoma vlastní schopnosti a síly porodit své dítě; žena, jež je aktivním (nikoli pasivním) účastníkem vlastního porodu; žena, která bude porodem obohacena, nikoli zlomena. 

Podstatou Lamaze je Šest zásad zdravého porodu:

1. Spontánní porod (bez vyvolání/indukce syntetickými látkami či jinými vnějšími vlivy)
2. Chůze a pohyb (oproti pasivní a neefektivní poloze na zádech na lůžku)
3. Neustálá podpora (od partnera/ky, duly, porodní asistentky apod.)
4. Vyvarování se rutinním zásahům (většina jich je naprosto zbytečná či dokonce škodlivá)
5. Vzpřímené a spontánní tlačení (oproti řízenému tlačení na zádech a s nohama v třmenech)
6. Matka a dítě jsou neustále spolu (pro úspěšné kojení a bonding)

Oficiální Lamaze kurzy vedené certifikovanými lektory vás blíže seznámí s jednotlivými zásadami dle standardizovaného Lamaze curricula. Tyto zásady budete pak moci aplikovat při vlastním porodu. Nejedná se o žádnou neohebnou techniku – ba naopak, tyto zásady lze aplikovat při jakémkoli porodu, ať už se rozhodnete s vlnami porodních kontrakcí vypořádat za pomoci hypnózy (HypnoBirthing), hopsání na yoga míči, relaxace ve vodě, či analgetik; a kdekoli – v porodnici, porodním domě, či domácím prostředí.

{Lamaze kurzy pro klidný porod bez strachu}

Tyto kurzy jsou pro páry (je na vás, koho si s sebou přivedete – partnera/partnerku, maminku, babičku, kamarádku, dulu…). Čím dříve v těhotenství, tím lépe. Zdůrazňuji nejedná se o nudnou přednášku, jedná se o aktivní kurz plný zajímavých a důležitých informací, debaty, pohybu, relaxace a filmů. Náplní těchto kurzů není seznam procedur, které si budete muset nechat líbit, ale neustálé zvyšování vašeho sebevědomí, utvrzování vaší schopnosti přivést na svět vlastní dítě, a postupný přesun vašeho vnímání porodu od strachu z neznámé bolesti k porozumění a lásce. Je velice důležité, aby jste znala všechny možnosti, které se vám při porodu naskýtají (nejen ty, co vám prezentují v porodnici) a mohla si tak sama zvolit směr vašeho porodu. Jak řekla Diana Korte: „Neznám-li své možnosti, pak žádné nemám.“  Věřte mi, možností při porodu máte k dispozici spoustu, jen je odhalit.

{termíny kurzů}

V současné dobé v České republice nabízím předporodní kurzy Lamaze v období letních prázdnin (červenec a srpen), a podle zájmu i v zimě v období vánoc. V letošním roce jsou naplánované dva intenzivní víkendové kurzy v Praze v období letních prázdnin.

{registrace}

Chcete-li se zúčastnit Lamaze kurzu pro klidný porod bez strachu, prosím zaregistrujte se co nejdříve, protože velikost kurzu je velmi omezená. Registrace je pro účast v kurzu povinná.

{kontakt}

Máte-li jakékoli otázky, prosím pošlete mi email na adresu BamboolaBaby@gmail.com a já vám brzy a ráda odpovím.

{sociální média}

Facebook (česky): Bamboola Baby – Lamaze kurzy pro klidný porod bez strachu

Facebook (english): Bamboola Baby

Twitter: @BamboolaBaby

Instagram: @BamboolaBaby

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s